Tajemnice hotelowych gwiazdek

Wszyscy wiedzą, że liczba gwiazdek przyznanych hotelowi związana jest z jego jakością, ale co ta ocena właściwie znaczy? Czy lokal jednogwiazdkowy to rozlatująca się rudera? Czy cztery gwiazdki to już apartament prezydencki? Odpowiadamy na pytania, na które zadziwiająco niewielu turystów zna odpowiedzi.

Czym jest hotel?


Zanim przejdziemy do tajemnic hotelowych gwiazdek, warto zdefiniować, czym właściwie jest hotel. Często nie wiemy, czy wybieramy się do hotelu, motelu, pensjonatu, czy lokalu jeszcze innego rodzaju, a tymczasem status budynku jest jasno określony przepisami.

Hotel jest obiektem oferującym szeroki zakres usług związanych z pobytem gości. Lokal musi posiadać przynajmniej dziesięć pokoi, z których większość przeznaczona jest dla jednej lub dwóch osób. Bardzo podobna definicja dotyczy motelu: również musi zawierać co najmniej dziesięć pokoi dla klientów, z czego większość dla jednej czy dwóch osób, lecz dodatkowo powinien być położony w pobliżu drogi. Jeśli zatrzymujecie się w miejscu dysponującym co najmniej siedmioma pokojami, oferującym wyżywienie przez cały dzień, to znaczy, że trafiliście do pensjonatu.

Istnieją jeszcze inne rodzaje obiektów noclegowych, ale wspominamy tylko o tych trzech, ponieważ to one objęte są klasyfikacją gwiazdkową. Gwiazdki – od jednej do pięciu – przyznaje marszałek województwa, na terenie którego znajduje się dany obiekt.

Gwiazdy i gwiazdeczki


Zasadniczo wszystkie hotele posiadają przyznaną liczbę gwiazdek – jeżeli jakiś obiekt nie posiada klasyfikacji, znaczy to, że nie jest hotelem, ale np. domem wczasowym lub innego rodzaju kwaterą. W różnych częściach świata można spotkać „hotele bezgwiazdkowe”, lecz są to rzadkie przypadki; eksperymentalne lokale, których właściciele celowo wyszli poza system oceniania, aby w ten sposób przyciągnąć turystów.

Wątpliwe, aby Polakowi podczas wakacyjnej podróży udało się natknąć na hotel zerogwiazdkowy, warto więc wiedzieć, co oznacza przyznana lokalowi liczba gwiazdek.
Większa liczba gwiazdek jest zależna od wielkości pokoi: od 8 m. kw. w hotelach jednogwiazdkowych do co najmniej 14 m. kw. w przypadku pięciu gwiazdek.
Nawet hotele jednogwiazdkowe muszą oferować gościom możliwość płatności kartą, dostęp do zimnej i ciepłej wody, telefonu, a także, co ciekawe, faksu (dostępnego w recepcji). Muszą również zapewniać miejsce parkingowe na czas pobytu. W pokojach każdy gość powinien znaleźć przynajmniej jeden ręcznik, zaś obsługa musi wymieniać pościel oraz ręczniki co trzy dni albo na życzenie klienta. Jednym słowem: jedna gwiazdka to absolutna podstawa wygodnego pobytu, ale niewiele więcej.

Dwie gwiazdki zapewniają wszystkie powyższe wygody, jak również dostęp do Internetu – czy to w pokojach, czy na przygotowanych w tym celu stanowiskach komputerowych. Hotele tej kategorii muszą również wyposażyć każdy pokój w radio.

Telewizor, telefon, papier, długopis, akcesoria do czyszczenia obuwia i odzieży, woda w butelkach i codzienna zmiana ręczników oraz pościeli to wygody zarezerwowane dla klientów hoteli trzygwiazdkowych. Cztery gwiazdki gwarantują nam to wszystko, a także dostęp do parkingu strzeżonego, klimatyzację, dostęp do najświeższych wydań prasy, a także możliwość skorzystania z usług kwiaciarni. W pokojach lokali czterogwiazdkowych znajdziemy lodówkę albo barek, jak również suszarkę do włosów.


Lokale ocenione na pięć gwiazdek oferują nam wszystko, co wyżej, lecz pokoje dodatkowo wyposażone są w sejf oraz wagę. Warto dodać, że większa liczba gwiazdek jest również zależna od wielkości pokoi: od ośmiu metrów kwadratowych w hotelach jednogwiazdkowych do co najmniej 14 metrów kwadratowych w przypadku pięciu gwiazdek. Oczywiście mowa o pokojach jednoosobowych – te, które mieszczą dwoje lub więcej gości, muszą być odpowiednio większe.

Cena od gwiazdki


Im lepszy hotel, tym droższy, ale w kwestii cen nie istnieją żadne regulacje – można znaleźć zarówno dobre hotele, w których przenocujemy za niewielką sumę, jak i drogie i niezbyt atrakcyjne lokale o niewielkiej liczbie gwiazdek. Niezależnie od tego, do jakiego obiektu się wybierzemy, jeśli nie spełni on oczekiwań związanych z przyznaną mu notą, możemy ubiegać się o rekompensatę.

Ile średnio wydamy za pobyt w hotelu z jedną gwiazdką? To zależy od pory roku, dnia tygodnia, długości pobytu, wybranego lokalu, a także regionu, w którym się znajduje. Dla lepszego rozeznania przyjmijmy jednak, że chcemy wynająć jednoosobowy pokój w Warszawie na dwie noce, począwszy od 14 grudnia 2012 roku.

W chwili pisania tego artykułu rozstrzał cenowy nawet wśród lokali jednogwiazdkowych jest bardzo duży: ich ceny wahają się od 190 do 400 zł. Pojedyncze obiekty żądają nawet 600 zł i więcej, choć średni koszt nie przekracza 220 zł. W hotelach dwugwiazdkowych wynosi on około 300 zł, zaś za trzy gwiazdki zapłacimy zazwyczaj 400 zł za dwie doby.

Lokale czterogwiazdkowe to już wyższa półka cenowa. Coraz częściej pojawiają się oferty przekraczające 1000 zł, choć można spotkać pokoje do wynajęcia już za 500 – 600 zł. Średnia cena plasuje się na poziomie 800 – 900 zł.
Każdy kraj stosuje własne reguły klasyfikacji. Polski lokal 3-gwiazdkowy nie musi oferować podobnego standardu, co lokal 3-gwiazdkowy w Stanach Zjednoczonych.
Jeśli chcemy korzystać z luksusów lokali pięciogwiazdkowych, musimy przygotować się na wydatek powyżej tysiąca, a nawet dwóch tysięcy złotych, choć dostępne są także promocje, w których za pokój płaci się jedynie 500 zł. Oferty poniżej tysiąca złotych należą jednak do rzadkości.

Należy pamiętać, że ceny zmieniają się z dnia na dzień, m.in. w zależności od liczby złożonych rezerwacji – powyższe zestawienie miało na celu wyłącznie pokazanie różnic cenowych pomiędzy hotelami o różnej liczbie przyznanych gwiazdek.

Gwiazdka gwiazdce nierówna


Wszystkie opisane wyżej standardy – zarówno obsługi, jak i cenowe – dotyczą wyłącznie polskich hoteli. Każdy kraj stosuje własne reguły klasyfikacji, toteż polski lokal trzygwiazdkowy nie musi oferować podobnego standardu, co lokal trzygwiazdkowy w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, niekiedy hotele celowo zaniżają swoją notę. Dlaczego? O dziwo – aby przyciągnąć więcej klientów.


Ten osobliwy trend rozpoczął się latem w wielu krajach Europy: luksusowe hotele odjęły sobie po jednej gwiazdce, nie rezygnując jednak z wysokiej jakości obsługi klientów. W ten sposób właściciele chcieli przekonać potencjalnych gości o przystępności cen. Choć koszty pobytu nie zmieniły się w żaden znaczący sposób, zadziałał efekt psychologiczny: turyści uwierzyli, że oferty są przystępne, ponieważ hotele oficjalnie nie reprezentowały najwyższej klasy jakościowej. Odpowiedź na pytanie, czy takie postępowanie jest etyczne, pozostawiamy każdemu z was.

Kierować się gwiazdami?


Czy system gwiazdkowy dobrze spełnia swoją rolę? Czy turysta może kierować się nim bez obaw, że ostatecznie okaże się stratny?

Mimo że niekiedy, jak pisaliśmy wyżej, zdarzają się przypadki manipulacji notami, to generalnie klasyfikacja działa dobrze. Najlepiej świadczy o tym fakt, że jest stosowana już niemal od 50 lat, kiedy to oceny gwiazdkowe pojawiły się w przewodniku Forbes Travel Guide. Nie powinniśmy jednak kierować się rankingiem na ślepo; przed rezerwacją dobrze jest przynajmniej sprawdzić opinie o hotelu w Internecie. Gwiazdki to przydatna pomoc dla każdego turysty, ale odrobina przezorności jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

* * *

Artykuł przygotowany przez portal BiletyAutokarowe.pl, oferujący tanie bilety autokarowe Sindbad, Polonia Transport, Eurobus, Eurolines oraz ponad 90 innych przewoźników z Polski i reszty Europy.

Fotografia tytułowa: Lucidtech – Flickr CC; fotografie w tekście: Ell Brown – Flickr CC, Jen SFO-BCN – Flickr CC.
Wrzuć informacje z Turisticusa na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Dodaj do ulubionych
 • Flaker
 • Google Buzz
 • Poleć
 • Spis
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Gwar
 • Kciuk.pl
 • linkr
 • Live
 • Pinger
 • elefanta
 • Grono.net
 • Linkologia


Artykuł napisał:

Turisticus

Kto nie lubi odpocząć od szarej codzienności przynajmniej w wolny weekend? Nie znam lepszego sposobu niż wyjazd do jakiegoś ciekawego miasta.

Komentarze:

 1. Coraz więcej hoteli jednogwiazdkowych posiada dostęp do internetu i to powoli staje się standardem.

 2. Niestety czystość w hotelach nie jest obliczona na gwiazdki. W Polsce zawsze szukam hotelu w relacji cena/jakość. Zazwyczaj to 2/3 gwiazdki choć już raz się niestety naciąłem na 2 gwiazdki a ostatnio byłem w hotelu 4* za cenę jak w 3*. Dla mnie liczy się tylko czystość, uprzejmość i cisza.

Zostaw odpowiedź
*

Zabrania się wykorzystywania bez zgody właściciela serwisu treści oraz materiałów graficznych zawartych w portalu. Publikowane w serwisie Turisticus.pl treści, informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.