Bezpieczne wakacje

Zbliżają się wakacje, a co za tym idzie – wielu z nas myśli już o przyjemnościach czekających u celu zaplanowanych podróży. Warto jednak upewnić się, że wyprawa będzie bezpieczna. Oto kilka porad dotyczących bezpieczeństwa podróży.

[slider]

[/slider]

 

Nawet w teoretycznie najbezpieczniejszych krajach jesteśmy narażeni na padnięcie ofiarą drobnych oszustów, kieszonkowców, czy też własnego zapominalstwa. Nieważne, czy zgubimy portfel, czy zostanie on ukradziony – wpakujemy się w nie lada kłopoty. To tylko jeden problem z tysiąca możliwych, które mogą nas spotkać. Jak zminimalizować niebezpieczeństwa związane z podróżowaniem?

Poznaj cel podróży

Niewprawieni turyści, którzy wyjazd traktują po prostu jak sposób na wypoczynek i nie interesują się historią czy geografią, nie zadają sobie trudu poznania celu podróży. Tymczasem warto to zrobić – choćby po to, aby wiedzieć, czego się spodziewać. Poczytajmy o kraju, do którego się wybieramy. Jakie panują w nim zwyczaje? Czy jego obywatele są przyjaźnie nastawieni do turystów? Jaki jest poziom przestępczości i jakie rodzaje przestępczości mogą stanowić problem dla podróżników? Czy w mieście, do którego się wybieramy, są miejsca, których powinniśmy unikać? Dokąd udać się w razie problemów? Jakie są telefoniczne numery alarmowe? Gdzie znajduje się ambasada Polski? Odpowiedzi na takie i podobne pytania powinniśmy potrafić wyrecytować nawet wybudzeni w środku nocy.

Ubezpiecz się

Ubezpieczenie wchodzi w skład ofert wielu biur podróży, ale tak czy inaczej warto zatroszczyć się o nie we własnym zakresie – przynajmniej jeśli chodzi o opiekę medyczną w kraju, do którego się udajemy. Choć Polacy są uprawnieni do otrzymania bezpłatnej opieki w niektórych państwach, to w większości obcych krajów musimy płacić za każde spotkanie z lekarzem – nie wspominając o pobycie w szpitalu, np. po złamaniu nogi. Jeżeli nie chcemy, aby nieszczęśliwy wypadek wydrenował nam portfel (dzień w szpitalu w niektórych krajach oznacza wydatek ponad 1000 zł), musimy nabyć ubezpieczenie. Które? U jakiego ubezpieczyciela? Za ile? Na te pytania każdy musi odpowiedzieć sobie sam, porównując oferty i dokonując świadomego wyboru.

Rozdziel pieniądze

To zasada, której prawdopodobnie uczyli was rodzice przed pierwszą wakacyjną wycieczką: nie trzymajcie wszystkich pieniędzy w jednym miejscu. Część schowajcie w portfelu, część w jednej sztuce bagażu, część w drugiej. W dobie kart magnetycznych taka porada może wydawać się archaiczna – wszak wystarczy zatroszczyć się o kartę – ale w rzeczywistości jest jeszcze ważniejsza niż kiedykolwiek. Jeżeli nie będziecie mieć w zanadrzu zapasu gotówki, tracąc kartę stracicie wszystko. Nie będziecie mieć możliwości dokonywania żadnych transakcji. Dlatego mimo wszystko warto mieć trochę pieniędzy odłożonych w bezpiecznym miejscu na czarną godzinę. Ważny jest także sposób ich przechowywania. Nie chowajcie portfela w tylnej kieszeni spodni czy bocznej kieszeni kurtki. Najlepiej trzymajcie je w solidnej saszetce zawieszanej u pasa. To najwygodniejsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Zrób kopie dokumentów

Nie musicie paść ofiarą kradzieży, żeby stracić pieniądze i dokumenty. Portfel możecie po prostu zgubić, dlatego nawet podróżując do najbezpieczniejszych miejscowości warto trzymać w plecaku kopię dokumentów, takich jak paszport, dowód osobisty czy potwierdzenie ubezpieczenia. Nie lekceważcie tej rady – wystarczy bowiem wizyta w punkcie ksero, aby ułatwić sobie życie w przypadku utraty portfela.

Rozważ dodatkowe zabezpieczenia

Pomysłowość ludzka nie zna granic, toteż możecie zakupić dziesiątki, czy wręcz setki dodatkowych zabezpieczeń dla podróżnych. Metalowe siatki na plecak, dzięki którym nikt go nie otworzy ani nie odetnie; zapinki, które można przewlec przez siatkę, co pozwala na przypięcie bagażu do słupa; przenośne sejfy do przechowywania pieniędzy i dokumentów; alarmy dźwiękowe, które możemy uruchomić w razie napadu – to tylko niektóre akcesoria dla podróżnych pozwalające zabezpieczyć się przed kradzieżą.

Poinformuj bliskich

Zawsze powiadamiaj znane ci osoby o planach podróży – zarówno tych szeroko zakrojonych, jak i szczegółowych. Nie udawaj się na górską wyprawę bez poinformowania o tym przynajmniej jednej osoby, choćby recepcjonisty w swoim hotelu. Ratownicy nie będą mogli ci pomóc, jeżeli nie będą wiedzieć, gdzie jesteś.

Stosuj się do naszych rad, a twoje wakacje powinny przebiec przyjemnie i bezpiecznie. Oczywiście zawsze możesz po prostu mieć pecha, lecz pamiętanie o powyższych zasadach pozwoli ci ograniczyć związane z tym nieprzyjemności do minimum.

* * *

Artykuł powstał we współpracy z portalem BiletyAutokarowe.pl, w którym kupicie bilety autokarowe do Włoch, tanie bilety na autobus do Niemiec, a także miejscówki na przejazdy do blisko 30 innych krajów.

foto: Maks D. – Flickr CC

Autor: Turisticus

Kto nie lubi odpocząć od szarej codzienności przynajmniej w wolny weekend? Nie znam lepszego sposobu niż wyjazd do jakiegoś ciekawego miasta.